Recenzja na zimno Kontynuacja z dawna oczekiwana

Szubienicznik. Falsum et verum - Jacek Piekara

No więc tak - bardzo długom czekał na ten tom. Nie zawiodłem się. Piekara wciąż w dobrej formie. Powieść historyczna obrazująca poczynania panów szlachciców w Rzeczypospolitej. Pierwszy tom zawiesił nas w bardzo ciekawym momencie i drugi niestety robi to samo nie przynosząc odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Zaczynam myśleć, że po cykl sięgnę gdy będzie on już ukończony. W przeciwnym razie takie zawieszenie może się okazać zbyt irytujące. No cóż - świetnych książek nie pisze się w kilka dni - zastrzeżenie wynika raczej z mojej niecierpliwości niż z wad książki.

Chociaż czy aby na pewno? O ile pierwsza część była niesamowicie wartka i spójna o tyle w drugiej wyczułem lekki powiew specjalnego przedłużenia... Mam nadzieję, że się mylę i że nie będziemy mieć tu do czynienia ze sztucznym wydłużaniem cyklu.

Nie wiem również czy mieszanie w intrygę Warszawy i spraw Królewskich to dobry pomysł - wątki te jakoś tak rozjeżdżają niezwykłą spójność pierwszego cyklu - no ale pożyjemy zobaczymy. 

 

Niejako z obowiązku należy wspomnieć o wydanym Audiobooku - podobnie jak w przypadku pierwszej części - bardzo dobra robota.

 

Dla kogo? Miłośnicy Sarmacji, Sarmatów, Rzeczypospolitej i powieści detektywistycznej.